Motivační dopis vs Průvodní dopis

Oba dopisy slouží k tomu, abyste personalistu zaujali a přesvědčili ho k tomu, že jste ten pravý uchazeč na danou pozici a měli by Vás zavolat na pohovor.
V tomto článku se dozvíte, kdy je vhodné společně s životopisem poslat motivační dopis a kdy stačí průvodní.
Motivační dopis
Pokud zaměstnavatel v pracovní nabídce vyžaduje zaslání motivačního dopisu, určitě byste ho měli v rámci žádosti o zaměstnání poslat. Motivační dopis se nevyžaduje na všechny pozice.
Většinou se jedná o kreativní a administrativní oblasti nebo manažerské pozice. Záleží však na zaměstnavateli a jeho nárocích na uchazeče. Obvykle motivační dopis píšete do samostatného dokumentu a zasíláte ve formátu PDF.
Základní obsahová struktura motivačního dopisu se dělí na tři odstavce.
- V prvním byste měli uvést, proč chcete pro společnost pracovat a proč jste vhodný kandidát na danou pozici. Ukažte, že společnost znáte a sledujete její aktivity.
- V druhém odstavci popište Vaše předcházející pracovní úspěchy, podpořte je konkrétními čísly a výsledky.
- Ve třetím odstavci věnujte prostor Vašim schopnostem a dovednostem, které jsou relevantní pro danou pozici. Pokud můžete, znovu je podpořte praktickými příklady.
Přečtěte si také: Jak napsat dobrý motivační dopis
Průvodní dopis
Průvodní dopis je kratší text, který píšete do těla emailu nebo do políčka ve formuláři s označením Průvodní text. Je to první kontakt s personalistou, který by měl říci, proč se zajímáte o danou pozici a proč se na ni hodíte.
Průvodní dopis k životopisu je kratší, výstižnější a méně formální než motivační dopis. Napsat by ho měl každý, kdo reaguje na jakoukoliv pracovní nabídku.
Jak napsat průvodní dopis
- Vždy začínejte oslovením. Text i dokumenty ideálně adresujte přímo osobě, která je uvedena jako kontaktní.
- Buďte struční, pište v krátkých odstavcích.
- Zdůrazněte souvislost mezi Vámi a danou pozicí, proč reagujete právě na tuto pozici, jaké zkušenosti z Vás dělají toho pravého kandidáta.
- Zmiňte, proč chcete pracovat v dané společnosti a co do ní přinesete.
- Nalaďte personalistu tak, aby se o Vás chtěl dozvědět víc.
Podívejte se níže na 2 vzory průvodního dopisu. Vžijte se do role personalisty a představte si, který z příkladů by vás zaujal více. Podle toho se řiďte při psaní vašeho průvodního dopisu.
Jak by průvodní dopis neměl vypadat:
Dobrý den,
mám zájem o pracovní pozici. Posílám svůj životopis a motivační dopis.
S pozdravem
Lenka Brčkavá
Jak by průvodní dopis měl vypadat:
Dobrý den, pane Malý,
společnost ITC Comp, a. s. vnímán jako moderní společnost s originálním přístupem k informačním technologiím. Proto mě velmi potěšilo, když jsem na portálu www.profesia.cz našla pracovní nabídku na pozici marketingového specialisty / konzultanta. Tři roky jsem pracovala jako marketingový specialista ve společnosti působící v online prostředí a ve volném čase mě baví sledovat všechny novinky v IT prostředí. Proto bych ráda svou kariéru rozvíjela právě v tomto odvětví.
Více o mně a mých zkušenostech se dozvíte z přiloženého životopisu a motivačního dopisu. Další informace ráda doplním během osobního setkání.
S pozdravem
Lenka Brčkavá