Máte za sebou neúspěšný pohovor? Co si z něj můžete odnést a jak se připravit na ten další

Poslední aktualizace: 22. prosince 2020
Asi každý už má za sebou nevydařený pracovní pohovor. Sice nejde o příjemnou zkušenost, ale i ta patří k životu. Nedívejte se na ni jako na neúspěch, právě naopak. Zjistěte, jakou užitečnou lekci vám může přinést.

Faktem je, že ne každý pracovní pohovor končí získáním pracovního místa. Důvody mohou být různé, ať už jste pokazili pohovor, nesedli si s potenciálním šéfem, požadovali jste moc peněz nebo jste jednoduše nebyli vhodným kandidátem/kandidátkou. Místo toho, abyste se litovali, se podívejte na tuto zkušenost i z druhé strany a vytěžte z ní co nejvíce.

Co se můžete naučit z nevydařeného pohovoru?

Pokud vás při rozhovoru s náborářem přepadla tréma, asi tušíte, co mohlo být příčinou vašeho neúspěchu. Pokud si však nejste jistí, zkuste se po zamítnutí přímo zeptat. Dostanete díky tomu zpětnou vazbu, která jasně označí vaši slabinu a budete se moci mnohem lépe připravit na další pohovor.

Nezapomeňte se zeptat i na to, kde jste se naopak během pohovoru prezentovali úspěšně.  Za otázky nic nedáte a můžete hodně získat. Někdy je i samotné odmítnutí zpětnou vazbou.

Příklad, jak si vyžádat zpětnou vazbu:

Dobrý den, paní Kováčová,

moc děkuji za Vaši odpověď. Je mi líto, že jsem pracovní místo nezískal, protože jsem měl z pohovoru příjemný pocit. Mohla byste mi, prosím, napsat, jaké kritérium jsem nesplnil? Co byste vyhodnotila jako slabou stránku mojí prezentace?

Pomohlo by mi to připravit se lépe na další pohovor a neustále se zlepšovat.

Za Vaši odpověď předem děkuji a přeji pěkný den.

S pozdravem

Dobrý dojem i po skončení pohovoru

Pokud si práci hledáte už delší dobu, je možné, že jste již oslovili mnoho firem a můžete o nich ztrácet přehled. Pokud však během pohovoru dáte najevo nízký zájem o pozici, popřípadě budete mít nedostatek informací o dané společnosti, odrazí se to na vašem rozhovoru s HR specialistou, i když na toto téma vůbec nepadne řeč. Poděkovali jste, například, po interview za čas, který vám personalista věnoval? To, že jste místo nedostali, bylo možná odrazem vaší slabé motivace či nedostatkem slušnosti.

Vyzkoušejte techniku odpovídání na otázky STAR

Zaskočila vás na pohovoru nějaká otázka? Pohovory slouží k tomu, aby se firma dozvěděla co nejvíce o potenciálním zaměstnanci. Kromě vašich pracovních zkušeností a vzdělání však náboráře často zajímají i vaše smýšlení, jak trávíte volný čas a možná i to, jak reagujete, když jste v mírném stresu.

Pokud se vám při pohovoru stalo, že jste byli buď nervózní nebo vás přímo políval pot, určitě si do budoucna připravte odpovědi na otázky, které vás překvapily. Nevydařený pohovor tak může výborně sloužit jako zkušební kolo na ten úspěšný.

Osvědčenou technikou v rámci přípravy na otázky během pohovoru je technika STAR. Jestliže se jí budete držet, získají vaše odpovědi strukturovanější charakter a zodpovíte jimi všechno podstatné.

STAR se skládá ze čtyř částí: S jako situace (situation), T jako úloha (task), A jako akce (action) a R jako výsledek (result). Znamená to, že při odpovídání na konkrétní otázky o vašem minulém působení byste měli zahrnout situace, ve kterých jste byli, co od vás očekával zaměstnavatel, jakou akci jste vyvinuli a jaký byl výsledek vašeho jednání. Taková modelová situace nejlépe popíše vaše pracovní schopnosti přímo na konkrétních příkladech.

Nebojte se ukázat osobnost

Váš životopis zaujal firmu do takové míry, aby vás pozvali na pohovor. Náborář se však o vás chce dozvědět mnohem více, než co už si přečetl v životopisu. Chce poznat vaši osobnost, nebojte se ji proto projevit. Ne vždy nám stres a tréma dovolí být sami sebou, takže zakřiknuté tiché odpovědi prozradí HR managerovi velmi málo. Vaše názory a myšlenky se nebojte prezentovat jasně, ale zdvořile, jen tak má firma šanci zjistit, jestli se s vámi shoduje.

Určitě se nebojte i vy zeptat na to, co vás zajímá. Nejenže tak získáte víc informací o firmě, ale na druhou stranu ukážete i svůj zájem. Mnoho lidí zapomíná, že interview není výslech ze strany potenciálního zaměstnavatele, ale jde o rozhovor. Stejně tak je potom pracovní vztah vzájemnou dohodou mezi dvěma stranami. Tak, jako se vy musíte líbit zaměstnavateli, mělo by se i vám líbit nové pracovní prostředí. A to zjistíte jen tak, že se budete ptát.

Poučte se a běžte na další pohovor

Dozvědět se zamítavou odpověď z pracovního pohovoru není právě vítězný moment. Využijte ho na to, abyste se o sebe dozvěděli něco nového, něco se naučili a získali motivaci na to, aby to příště dopadlo jinak. Určitě však neúspěšný pohovor neberte osobně. Není to vždy tak, že se vám pohovor nepodařil, jen se mohl najít někdo, kdo lépe seděl tomu, co firma hledala a na vás ta správná pozice stále někde čeká.