6 chyb, které zruinují Váš životopis

Poslední aktualizace: 13. března 2019
Správně napsaný strukturovaný životopis Vám pomůže zaujmout potencionálního zaměstnavatele na první pohled. Avšak i malá chybička Vás může z boje o vysněnou pozici vyřadit. Prozradíme Vám, jakým chybám byste se měli ve svém životopise vyvarovat.

1. Špatné formátování

Vizuální stránka životopisu je minimálně tak důležitá jako obsahová. Personalista Vašemu životopisu věnuje jen pár sekund pozornosti, během kterých chce zjistit vše potřebné. Pokud mu to neumožníte nepřehledným formátováním, nedivte se, že Váš životopis skončí v koši. To zahrnuje: nečleněný, nahuštěný text, nevyznačení důležitých stěžejních informací a nezřetelné označení jednotlivých částí.

Na druhou stranu dobrý pocit nezanechají ani „příliš kreativní“ životopisy. Pozor byste si měli dát na příliš mnoho grafických prvků, nečitelné fonty, bláznivé barvy, excentrické fotky.

2. Gramatika a překlepy

Životopis s gramatickými chybami a překlepy má velkou pravděpodobnost, že skončí v koši. Prozrazuje to o Vás, že nejste příliš důslední a zodpovědní. Nespoléhejte se na automatickou kontrolu počítačového korektora, ta Vás neochrání před všemi nástrahami. Pokud gramatika není Vaše silná stránka, požádejte známého, v jehož jazykové schopnosti věříte, aby Vám pomohl.

Pokud potřebujete životopis v angličtině, němčině nebo v jiném jazyce, nechte si ho raději zkontrolovat od někoho, kdo daný jazyk perfektně ovládá nebo je to jeho mateřský jazyk.

3. Neprofesionální emailový kontakt

Pokud chcete, aby Vaše žádost a životopis byly brány seriózně, uvádějte pouze profesionálně znějící emailový kontakt. Ten by měl být ve formátu: [email protected]. Emailovou adresu si můžete založit zdarma hned u několika poskytovatelů. Nevhodné jsou emaily, které máte ještě ze střední školy, obsahující přezdívky nebo vulgarismy.

4. Nudné vyjmenovávání

Dnes už nestačí v pracovní historii uvést pár odrážek o předchozím zaměstnání. Vyhněte se též všeobecnému vyjmenovávání pracovní náplně. Především se zaměřte na konkrétní aktivity v předešlých zaměstnáních a úspěchy, kterých jste dosáhli.

Stejný postup platí i pro Vaše osobní schopnosti, kdy nestačí, že pod sebe vypíšete všeobecné výrazy jako: komunikativní, kreativní, týmový hráč, zodpovědný,… Zkuste se zamyslet nad konkrétními situacemi, kdy se mohly tyto vlastnosti projevit navenek.

5. Nevhodná fotografie

Na to, zda k životopisu přidávat fotografii nebo ne, existují různé názory. Záleží na Vašem vlastním uvážení. Vhodně zvolená fotografie Vám však může pomoci v tom, že si Vás personalista lépe zapamatuje. Na druhou stranu nevhodně zvolená fotografie je horší než žádná. Příklady jak by to nemělo vypadat: selfie z nevhodných prostorů, více lidí na fotografii, fotografie s produkty, fotografie v rámečku s grafickými prvky.

Přečtěte si též: Jak vybrat vhodnou fotografii do životopisu?

6. Dejte si pozor na Vaše sociální sítě

Podobně jako chyby ve Vašem životopise i Vaše sociální sítě Vás mohou stát telefonát s pozvánkou na pohovor. Personalisté si Vás dokáží vyhledat a prohlédnout si Váš profil. Proto byste si měli dát pozor na to, kdo si může prohlížet Váš profil, ale i na to co zveřejňujete. Vaší šanci na pohovor by mohly ovlivnit aktivity, jako jsou vyzývavé fotografie, fotografie pod vlivem návykových látek, diskriminační statusy či podporování extremistických skupin.

Vytvořte si životopis online